12.09.2006 - RADEK VÁCLAVÍK

Soubory ladí na sezonu

Gymnazisté chystají hru Léto v Laponsku, divadlo Tramtarie autorskou inscenaci

Studentský servis pravidelná rubrika MF DNES

 

Olomouc - Prázdniny skončily a studenti se vrací nejen do školních lavic, ale také do svých divadelních souborů. Členové gymnaziálního Slovanského tyátru se v blízké době vrhnou na zkoušení nové divadelní hry. V plánu mají kousek od Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše Léto v Laponsku. Hořká komedie vypráví o Lucii a Leošovi, kteří stopují do Laponska. Před sebou mají polární kruh a za sebou hromadu problémů, o kterých si myslí, že zůstaly zapomenuté doma.
„Je to taková vážnější věc o mezilidských vztazích. Text už jsme dvakrát přečetli a studentům se moc líbí. Co nevidět začneme se čtenými zkouškami a typově se budeme zamýšlet i nad obsazením vhodných rolí, vytvořením scény a výběrem vhodné muziky. Kostýmy si necháme až na konec,“ říká Martina Bičová, vedoucí tyátru, který funguje při Slovanském gymnáziu v Olomouci. Premiéru tohoto představení uvidí lidé v únoru.
Bičová dodala, že mezi jejími svěřenci se leckdy najdou i velice talentovaní herci. „Kdyby nebyla taková tlačenka, řada z nich by se možná uplatnila i na JAMU. Samozřejmě že máme i horší herce, ale ti si zase zahrají v menších rolích. Nám jde hlavně o to dělat školní divadlo a nějakým rozumným způsobem zužitkovat čas,“ prohlašuje šéfka tyátru, který slavil úspěchy i díky inscenaci hry odWoodyho Allena Zahraj to znovu, Same. Tu letos viděli například návštěvníci olomouckého Divadla hudby, kteří nahlédli do osudů manželkou opuštěného skorotřicátníka, zvolna sbírajícího sebevědomí na ulovení nové ženy.
„Hlavní postava Allan vyznává filmového idola žen Bogarda, který to s nimi tak umí. Chce mít stejný šarm, jako měl on ve filmu Casablanca, a konečně už nějakou ohromit, ale stále tak nějak woody-allenovsky troskotá,“ říká Bičová k inscenaci, kterou divadelní soubor uvede znovu 3. listopadu v Divadle hudby.
Slovanský tyátr je sice ryze studentský soubor, avšak jeho publikum je mnohem širší. „Chodí na nás nejen studenti, ale i normální veřejnost. Skladba diváků se neustále střídá. Na premiéru dorazila hlavně omladina a rodiče, kdežto na další opakování přišla střední generace, možná i kvůli tomu Allenovi,“ řekla vedoucí souboru.
Také olomoucké divadlo Tramtarie se chystá na zbrusu nový titul. Jeho členové už dva týdny zkouší inscenaci autorské hry O láskách nebeských, kterou napsal režisér Vladislav Kracík společně s Martinem Zielinou. Jedná se o komedii ze současnosti a v jádru dění budou i v tomto případě partnerské vztahy.
„Už dlouho jsem chtěl něco podobného udělat. Bude se to skládat z různých krátkých příběhů, z nichž bude mít každý své téma, od závažných až po ty úplně banální. V prvé řadě by to měla být odpočinková a romantická komedie bez nějakého patosu. Bude to spíš v českém stylu, takže samé reálné situace. Na lásku se díváme obyčejně bez sladkých slov a velkých gest,“ řekl režisér představení Kracík.
První premiéru uvede divadlo Tramtarie ve Slovanském domě 17. října. Právě tam soubor přesídlil z prostor Divadla hudby.

Foto popis| TRAMTARIE. Olomoucké divadlo Tramtarie sází na mladé herce. Soubor přesídlil do Slovanského domu.
Foto autor| FOTO: ARCHIV DIVADLA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava